Za jakie wartosci umierali zolnierze wykleci

Za jakie wartości umierali żołnierze wyklęci?

Post dodany przez user19

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami, partyzantami lub uczestnikami drugiej konspiracji. Sprzeciwiali się oni sowieckiej okupacji Polski oraz współpracy części Polaków z okupantem. Za jakie wartości umierali Żołnierze Wyklęci i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Za ojczyznę

Historycy twierdzą, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację, przewinęło się nawet 300 tysięcy osób. Żołnierze Wyklęci otwarcie i głośno mówili o tym, że umierają za Polskę - wolną i niepodległą. Przyznawali wprost, że tak samo jak walczyli na gruzach stolicy z Niemcami, tak samo będą walczyć z kolejnym okupantem - tym razem sowieckim.

Żołnierze Wyklęci wyróżniali się ogromną niezłomnością - stąd często można spotkać się z określeniem - Żołnierze Niezłomni. Jak sami deklarowali: „nie wyjdziemy dotąd z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię”. Tak też zrobili, ponieważ chcieli by Polska była... Polską!

Za niepodległość Polski

Najważniejszym celem jaki postawili sobie Żołnierze Wyklęci, była obrona niepodległości Polski wobec sowietyzacji. Warto pamiętać, że wskutek terroru komunistycznego w naszym kraju, śmierć poniosło około 50 tysięcy osób (według danych IPN). 20 tysięcy z nich, zginęło podczas walk.

Pozostała część trafiła do katowni NKWD, Informacji Wojskowej, UB oraz obozów pracy. Wśród Żołnierzy Wyklętych nie brakowało kapłanów, działaczy politycznych, dowódców, żołnierzy, harcerzy oraz uczniów. Na wszystkich z nich czekały wyroki, męczarnia oraz śmierć.

Za to że mogliśmy żyć w wolnej Polsce

To dzięki Żołnierzom Wyklętym możemy dziś żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Dzięki tym bohaterom, możemy decydować o swoim kraju i być wolnymi ludźmi. Dziś walczy się o to, by Żołnierze Wyklęci stali się już tylko Żołnierzami Niezłomnymi.

Polacy muszą zadbać o ich pamięć, by kolejne pokolenia o nich pamiętały i wiedziały dzięki komu dziś żyją w wolnym kraju. Żołnierze Wyklęci nie byli ofiarami wojny domowej - jak do dziś twierdzą Rosjanie. Walczyli oni z polskimi zdrajcami, a także funkcjonariuszami NKWD, którzy okazali się być kolejnymi okupantami.

Za naszą historię

Wartości za które umierali Żołnierze Wyklęci są szlachetne i niezwykle ważne. Każdy Polak powinien o nich pamiętać i wiedzieć, że gdyby nie Oni, dziś nie moglibyśmy żyć w wolnej, niepodległej Polsce.

Żołnierze Wyklęci polegli z myślą o nas - przyszłych pokoleniach Polaków. Dzięki nim dziś możemy spokojnie zasypiać i nie martwić się o to, że żyjemy pod naciskiem obcego kraju. Umarli oni także za naszą historię - nie tylko tę przeszłą, ale przede wszystkim za tę, która dopiero nadchodzi. Cześć Bohaterom!


04-06-22

(c) karolnawrocki.pl